Zmienne w biostatystyce

Zmienne w biostatystyce

Statystyka odnajduje zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach nauki. Zalicza się do niech między innymi medycyna, gdzie mówi się o biostatystyce. Pozwala to na dostosowanie narzędzi i terminologii do konkretnej dziedziny. W medycynie jest to szczególnie ważne zważając na terminy, jakimi się posługuje, ale także zwracając uwagę na specyfikę przeprowadzanych badań.

Garść podstawowych informacji...

Pierwszym krokiem w podejmowanych działaniach badawczych powinno być zapoznanie się z znaczeniem terminu statystyka. Rozumie się przez nią naukę, która zajmuje się analizowaniem oraz liczbowym opisem zjawisk masowych. Biostatystyka posługuje się terminologią statystyczną. I tak zmienną stanowi cecha poddawana obserwacji, która mierzona jest z konkretnymi właściwościami tejże. Pozyskane zmienne może podzielić na:

  • zmienne ilościowe;
  • zmienne półilościowe;
  • zmienne jakościowe.

O mierzeniu zmiennych

Odpowiedziami dla zmiennych jakościowych mogą być słowa: tak/nie. A ponadto dostarczają one bardziej szczegółowego opisu danej próby statystycznej niż dane ilościowe. Same zmienne mierzy się w celach:

  • opisowych;
  • analitycznych.

Pierwszy z nich odpowiada opisowi stanu faktycznemu. Natomiast drugi cel związany jest z ustaleniem zależności pomiędzy występującymi zmiennymi. W tym temacie warto przywołać termin obserwacji, który stanowi zbiór wartości zmiennych uzyskanych w procesie badania. Obiektem badania może być np.:

  • konkretny człowiek;
  • pojedyncza próbka;
  • wyznaczony obszar geograficzny.

Co więcej o zmiennych?

Relację między zmiennymi, która nie jest przypadkowa w biostatystyce określa się terminem efektu. Wspomniana relacja może ujawniać się w zaobserwowanej różnicy czy zależności itp.. Co ważne stanowi ona związek przyczyno-skutkowy pomiędzy badanymi zmiennymi. Jeśli chodzi natomiast o obserwacje to po etapie pozyskania i zebrania ich stanowią one bazę danych dla wyszczególnionego badania. Praca z bazą danych wymaga w pierwszych krokach określania typu zmiennych, co pozwala na:

  • opis pozyskanych danych;
  • wybór odpowiednich testów statystycznych.

Wyniki, które wpływają na życie

Biostatystyka potrzebuje prawdziwych danych, aby móc rozwijać posiadaną wiedzę, co przekłada się na jakość życia człowieka. W tej dziedzinie szczególnie ważne jest, aby przeprowadzane badania były skrupulatne, a otrzymane wyniki prawdziwe, gdyż mają one wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo człowieka. Otrzymane wyniki powinny stanowić inspirację do dalszego wnikliwego badania danego zagadnienia.

Tagi