Realizacja procesów badawczych z wykorzystaniem systemu eCRF
Planując proces badawczy, warto wziąć pod uwagę takie kwestie, jak: właściwe sformułowanie celu, wybór narzędzia odpowiadającego specyfice badania, wskazanie odpowiedniej grupy podlegającej badaniu oraz rozwiązania ułatwiające realizację procesu badawczego. Ciekawą propozycją jest oprogramowanie do badań klinicznych – eCRF. Wykorzystując elektroniczne karty obserwacji klinicznej można przeprowadzać innowacyjne projekty z wykorzystaniem rozwiązań ułatwiających realizację całego procesu.
Co do badania wnosi eCRF?
Realizując procesy badawcze z wykorzystaniem systemu eCRF (elektronicznych kart obserwacji klinicznej), warto zwrócić uwagę na takie jego etapy, jak:
- przygotowanie;
- realizację;
- zakończenie.
Jeśli chodzi o etap przygotowania eCRF ma do zaoferowania przygotowanie elektronicznego formularza oraz zaprojektowanie badania z możliwością konsultacji narzędzi oraz planów analizy statystycznej. Jeśli zaś chodzi o zakończenie, system oferuje analizę danych zgodną z wypracowany planem analizy statystycznej oraz przygotowanie raportu końcowego z zastosowaniem tabel i wykresów wraz z postawieniem rekomendacji.
Realizacja badania pod kontrolą
Na etapie realizacji projektu, badacz zyskuje możliwość skorzystania z takich ułatwień, jak:
- wysyłanie drogą e-mail informacji o zaistnieniu zdarzeń niepożądanych;
- audit trail – umożliwia przegląd zmian wartości wpisów;
- data queries – mechanizm zapytań do wpisów;
- wysyłanie przypomnień oraz zaproszeń;
- tworzenie raportów oraz bieżący dostęp do wprowadzonych danych.
Narzędzie przystosowane do różnych działań
Zastosowanie systemu eCRF w procesach badawczych, daje możliwość przeprowadzenia:
- rejestrów medycznych;
- badań klinicznych;
- badań obserwacyjnych;
- badań market research.
Co więcej system ten może posłużyć także do prowadzenia dzienniczków obserwacji pacjentów. Jest to funkcja, która w szczególny sposób przyda się lekarzom zajmującym się pacjentami z chorobami przewlekłymi. Dzięki wykorzystaniu eCRF, lekarze zyskują systematycznie wpisywane oraz czytelne i uporządkowane dane na temat konkretnego parametru.
Rozwiązanie, które buduje proces badawczy
Wykorzystując w procesach badawczych oprogramowanie do badań klinicznych w postaci eCRF, zyskuje się narzędzie wykorzystujące innowacyjne rozwiązania w celu usprawnienia procesów badawczych. Z zastosowaniem przywołanego systemu można realizować projekty, które będą wyróżniać się uporządkowaniem, kompletnością informacji oraz łatwością interpretowania zgromadzonych danych i pozyskiwaniem trafnych rekomendacji.