Nieświeży oddech, kiedy do lekarza?
Nieświeży oddech, kiedy do lekarza?
Nieświeży oddech jest częstym zjawiskiem, zwłaszcza w starszym wieku. Nieprzyjemny zapach z ust jest w zdecydowanej większości przypadków związany z problemem stomatologicznym. Problem ten, to nie tylko kłopotliwa i stresująca niedogodność. W niektórych przypadkach może mieć podłoże chorobowe, nieprzyjemny zapach z ust nie powinien być bagatelizowany, bo najczęściej świadczy on o pewnych nieprawidłowościach. Dlatego tej dolegliwości, znanej również jako halitoza, nie wolno lekceważyć. Należy jak najszybciej znaleźć jej źródło i podjąć odpowiednie kroki, by ją wyeliminować.
Definicja
Nieświeży oddech zwany halitozą charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z ust. Wywoływana jest przez bakterie (typ beztlenowy), które osadzają się na brodawkach języka. Zazwyczaj nieświeży oddech to konsekwencja niezbyt dokładnej higieny jamy ustnej, może się jednak zdarzyć, że pomimo podjętych działań przykry zapach nadal się utrzymuje. Problem ten dotyka nie tylko osobę nim dotkniętą, ale także osoby z jej otoczenia. Dziwny zapach z ust może stanowić przyczynę problemów z poczuciem własnej wartości, nawiązywaniem kontaktów, prowadzeniem życia towarzyskiego, a także problemy w życiu zawodowym. Chociaż halitoza jest łagodnym schorzeniem, może utrudniać życie.
Przyczyny
Wiele bakterii jest obecnych w jamie ustnej i na języku. Rozkładając cząstki pokarmu, uwalniając związki siarki. To właśnie one nadają oddechowi nieprzyjemny zapach. Nieświeży oddech jest w ponad 70% przypadków pochodzenia ustnego: niewłaściwa higiena lub infekcja jamy ustnej (nieleczona próchnica, zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia...).
Nieprzyjemny oddech może wynikać z treści zgromadzonej w kryptach migdałków podniebiennych. Przebyte stany zapalne gardła środkowego i migdałków podniebiennych nierzadko powodują bliznowacenie migdałków i zaburzenie mechanizmu ich samooczyszczania. Zgromadzony pokarm nie potrafi wydostać się z krypt migdałkowych i może zacząć gnić, co i sprawia nieprzyjemny zapach z ust. Czyszczeniem krypt migdałkowych zajmuje się laryngolog.
Choroby stomatologiczne i infekcje gardła to nie jedyne przyczyny nieświeżego oddechu. Za to schorzenie może być odpowiedzialny również żołądek i schorzenia w jego obrębie. Cuchnący oddech może być przyczyną :
- zaburzenia trawienia (choroba refluksowa przełyku)
- nieżytu żołądka
- grzybicy przewodu pokarmowego
- wrzody żołądka,
- zapalenie błony śluzowej
- nieprawidłowa produkcja enzymów trawiennych w trzustce i wątrobie (pokarm nie jest wtedy dobrze trawiony i zaczyna gnić w żołądku),
Halitoza może być również spowodowana przez inne zaburzenia organizmu takie jak:
- schorzenie laryngologiczne (zapalenie zatok)
- chorobę nerek (zapach przypominający mocz)
- patologie płucne (ropienie i guzy płuc).
- cukrzyca (woń acetonu to efekt źle leczonej cukrzycy)
- zażywanie niektórych leków...
Symptomy
Kiedy pojawia się halitoza, objawia się ona jako :
- nieprzyjemny zapach w powietrzu wydobywający się z ust i nosa;
- nieprzyjemny i uporczywy zapach z ust.
Osoba z nieświeżym oddechem może nie zdawać sobie sprawy z tego, że cierpi na tę przypadłość. Czasami to uwaga kogoś bliskiego wyzwala świadomość.
Wskazówki dotyczące profilaktyki
Aby zapobiec pojawieniu się nieświeżego oddechu:
- Rzuć palenie, oddech palacza jest bardzo charakterystyczny i nieprzyjemny
- Jedz jogurty , które zawierają bakterie probiotyczne. Produkty te pomagają zwalczać złe bakterie w jamie ustnej i pomogą Ci pozbyć się nieświeżego oddechu. Mleko też, czy to pełne czy odtłuszczone, będzie miało ten sam efekt.
- Pij zielona herbatę, ponieważ zawiera polifenole, które doskonale odświeżają oddech. Napój ten odgrywa również rolę w zapobieganiu próchnicy, pomaga zwalczać niektóre rodzaje raka jamy ustnej.
- Chrup czerwoną paprykę. Pokarmy bogate w witaminę C, takie jak czerwona papryka i brokuły, są bardzo skuteczne w walce z nieświeżym oddechem. Jedzenie ich na surowo redukuje bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach z ust.
- Unikaj jedzenia na noc ciężkostrawnych posiłków. Do tego ogranicz spożycie produktów wzmagających nieświeży oddech: ser, cebula, salami, pepperoni, alkohol, kawa.
- Unikaj stosowania pastylek miętowych, gum do żucia, ponieważ one tylko maskują brzydki zapach, ale nie leczą przyczyny.
- Żuj goździki, cynamon lub anyż po zakończonym posiłku.
- Pij tyle wody, aby stale się ślinić (suchość w ustach sprzyja powstawaniu nieświeżego oddechu).
- Dwa razy dziennie dokładnie szczotkuj zęby, policzki i język.
- Używaj nici dentystycznej wieczorem pomiędzy każdym zębem, aby usunąć zanieczyszczenia.
- I oczywiście, raz lub dwa razy w roku udać się do dentysty na usunięcie kamienia nazębnego.
Jeżeli dbasz o higienę jamy ustnej i wiesz, że nie borykasz się z żadną chorobą zębów i przyzębia, warto skonsultować się ze specjalistom, który pomoże w określeniu przyczyn nieświeżego oddechu oraz wdroży leczenie.